Meld je aan voor PLNT updates!
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang PLNT updates vol events, tips en inspiratie.

Virtual Reality Lab biedt studenten mboRijnland concrete lessituaties

Virtual reality dringt door in het onderwijs. Samen met mboRijnland hield de Leidse virtual reality deskundige Robin de Lange voor studenten software-development begin november een VR-Learning dag in innovatiecentrum PLNT. De studenten werkten aan virtuele werelden en kregen de kans om ze te presenteren.

Het Anne Frank Huis bekijken zonder dat je tussen een mensenmassa staat. Dat kan in virtual reality. Met een VR-bril op is het mogelijk om een kijkje achter de kast te nemen. Met een druk op de knop van de controller klim je de trap op naar boven. Iedereen die wel eens een VR-game heeft gespeeld, weet dat het ’speelveld’ beperkt is. Je moet niet buiten de grenzen van de game willen stappen, want dan loop je wellicht tegen een tafel of een kast aan in de echte wereld. In het Anne Frank Huis gebeurt dit niet zo snel. De kamers zijn namelijk zo klein dat er niet veel bewegingsruimte is. In de virtuele nabootsing van het Achterhuis is dan ook de benauwdheid van de kamers goed voelbaar.

De virtuele simulatie van het Anne Frank Huis is maar een topje van de ijsberg van wat er allemaal mogelijk is een virtuele werkelijkheid. Mediatechnoloog Robin de Lange zet zich in om Virtual Reality toe te passen op andere gebieden dan alleen de gamewereld. „Sinds het uitkomen van de Oculus Rift zijn er zoveel mogelijkheden”, zegt hij. ,,Al helemaal in het onderwijs.” Door middel van VR wil hij ervoor zorgen dat studenten fysieke vaardigheden kunnen oefenen en tegelijkertijd meer context geven aan de lesstof. Dit houdt in dat hij zowel studenten begeleidt met het coderen van een virtuele simulatie als mfet het ervaren ervan.

Tijdens de VR dag in PLNT werkten de Leidse mbo-studenten aan virtuele werelden met behulp van een laagdrempelig codeerprogramma dat opereert via ’drag & drop’. Hiermee konden ze de opdrachten die ze kregen, zelf invullen en daar een virtuele werkelijkheid voor bouwen.

Koksopleiding

Tijdens de VR-learning dag presenteerden de jongeren hun projecten aan hun medestudenten en aan bedrijven in PLNT. In het kader van de studievoorlichting voor de Open Dag werd bijvoorbeeld een simulatie gemaakt van de koksopleiding. Studenten stapten hierin en kregen via de virtuele leeromgeving informatie over de studie. Ze konden zelfs een broodje klaarmaken. Voor de beveiligingsopleiding werd een brandoefening gesimuleerd waarin studenten konden kiezen hoe ze zouden omgaan met specifieke situaties.

“We helpen elkaar met zaken als LinkedIn, marketing en financiering. Iedereen heeft zijn eigen expertise. Je beseft dat je er niet alleen voor staat.”

Abstractie

De toepassing van VR in het onderwijs is zinvol omdat het een andere manier van informatieverwerking verschaft. Volgens de Lange slaat VR voornamelijk aan bij studenten die minder goed met abstractie kunnen omgaan. In dat soort gevallen kan VR helpen om dingen beter te visualiseren. „Het is heel anders als je de informatie kunt kan ervaren in plaats van die alleen lezen”, zegt hij. „Als retailstudenten moeten leren wat ze moeten doen tijdens een overval, is het toch een stuk indrukwekkender als ze er middenin staan.” Docent software-development Linde Verbaas van mboRijnland voegt daaraan toe: ,,Studenten treden uiteindelijk toch met meer praktische kennis toe tot de arbeidsmarkt.’’

Er moet nog wel veel onderzoek worden gedaan naar de toepassing van VR in het onderwijs. Het kan heel leerzaam zijn om de stress van een brand of een overval echt te ervaren in een virtuele werkelijkheid, maar het kan ook zijn doel voorbij schieten. De Lange geeft toe dat ze wel voorzichtig moeten zijn met studenten onderdompelen in dit soort situaties. Bovendien kan alles visualiseren ook gevolgen hebben voor de verbeeldingskracht van jongeren. Hij vertelt dat hij dit soort kwesties bespreekt in de Honours Class die hij geef aan de universiteit.

De Lange is ervan overtuigd dat VR in het onderwijs heel nuttig kan zijn. „De VR-brillen bestaan nu en kinderen en jongeren komen er toch mee in aanraking”, aldus De Lange. „We kunnen ze het beste hiermee laten kennismaken in een educatieve omgeving.

Bekijk ook deze succesverhalen

Bij Venture Academy hadden we echt wat aan elkaar. Je leert enorm veel van de ervaringen van andere teams.

Laura Mezzanotte

Co-Founder Radigene
Het [Get Things Done Day] doet me een beetje denken aan een hackathon of studeren in de bibliotheek voor je tentamens. Iedereen is gefocust bezig, en het is gewoon fijn om het gevoel te hebben dat je ergens bij hoort.

Sekou Donzo

Founder Spectral Sounds
Als je serieus bent en je afspraken nakomt, maakt het mensen echt niet uit welk niveau je hebt gedaan.

Sam van Braam

Student ondernemen en handel MBO Rijnland
“Een startup bouwen naast je studie is soms puzzelen met je tijd, maar als je er echt in gelooft, maak je er ruimte voor.”

Jelke en Sophia

Co-founders Luisterlijk
“De coaches en andere startups zijn altijd bereid om te helpen en je met de juiste mensen te verbinden. Ze pushen je, maar op een positieve manier.”

Milad Mohammadi

Co-founder PrepareConsult
De combinatie van coaching, een sterke peergroep en lessen van ervaren ondernemers heeft me enorm geholpen.

Florian schimmel

Founder Opal
“Hoe eerder je begint, hoe groter je kansen,” 

Robert Krams

Founder CureLogic
Voor mij was het essentieel om het zorgsysteem beter te begrijpen. unlock_ bracht me in contact met experts uit biotech, health law en medische technologie.

Darshan Ramanagoudra

Founder MyClusters
Alles was nieuw voor me, maar daardoor leerde ik in korte tijd ontzettend veel.

Katarina Madunic

Co-Founder GlycoDiagnostics
Gewoon doen [startup beginnen]. Twijfel niet, want het ergste dat kan gebeuren is dat je enorm veel leert.”

Jolke Beijnvoort

Co-founder VINDI Biosystems
Dankzij unlock_ heb ik waardevolle samenwerkingen opgezet.

Alicia Valenzuela

Founder Pulmonavat
unlock_ heeft me geleerd dat je zonder netwerk nergens komt.

Dmitry Pavlotsky

Co-Founder GameAnalyze
Ik wilde deel uitmaken van het Leidse ecosysteem en de connectie voelen tussen de plek waar ik woon en de plek waar ik werk, dat doe ik nu zeker.

Joris Castermans

CEO van Whispp
Het kan hier [PLNT] soms chaotisch zijn, maar de chaos is geweldig; de interactie met andere mensen is wat ons stimuleert.

Ken Ramroochsingh

CEO van Smartnotation
Mijn grootste tip is om te mengen met andere studenten die geïnteresseerd zijn in ondernemerschap. De inspiratie, steun en kansen die je uit zo’n omgeving haalt, zijn echt ongekend. Ik kan dan ook iedereen aanraden om bij PLNT langs te gaan!

Serafine

Founder Elementary the Game
[Bij PLNT] hebben we veel gekwalificeerde studenten, de infrastructuur van laboratoria en andere farmaceutische bedrijven in de buurt.

Niall

Founder SeraNovo
Alles wat we vandaag hebben, is 100% te danken aan ons netwerk, en PLNT heeft ons echt geholpen om dat te bieden.

Violette Defourt

CEO Rapidemic
Waarom focussen op verhandelen van plaatjes in plaats van oplossingen?

Jeroen van Gessel

Founder van EduFace
We houden allebei van gamen en tijdens een biertje bedachten we dat we een spel wilden spelen dat te maken had met de studie, waarin immuunsystemen tegen infectieziekten strijden.

Rafael Jezior en Dennis de Beeld

Co-founders Immunowars
Meld je aan voor de nieuwsbrief!

Op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen van alle innovators en ondernemers binnen de PLNT Community? Check het laatste nieuws.

Back to top